معرفی کتاب: طرز فکر؛ روانشناسی نوین موفقیت

بالاخره بعد از مدت‌ها تلاش، کتاب «طرز فکر؛ روانشناسی نوین موفقیت (چگونه یاد بگیریم قابلیت‌هایمان را عملی کنیم)» منتشر شد.

این کتاب ارزشمند که پروفروش‌ترین کتاب سایت آمازون در بخش روانشناسی کاربردی است، نوشته دکتر کارول دوک بوده و توسط شهلا ثریاصفت ترجمه شد.

کتاب طرز فکر؛ روانشناسی نوین موفقیت. نوشته کارول دوک
کتاب طرز فکر؛ روانشناسی نوین موفقیت. نوشته کارول دوک

 

درباره کتاب:

کارول دوک، استاد مشهور روانشناسی دانشگاه استنفورد، در نتیجه ده‌ها سال تحقیق و بررسی خود در زمینه دستاوردها و موفقیت، به ایده‌ای پیش‌گامانه دست یافته است: «قدرت طرز تفکر و نگرش ما»

او توضیح می‌دهد که چرا موفقیت ما تنها مرهون قابلیت‌ها و استعداد ما نیست، بلکه نحوه نگرش‌مان به آنها نیز بسیار حایز اهمیت است. او مشخص می‌کند که چرا ستایش هوش و توانایی افراد باعث سوق دادن آنها به موفقیت و دستاوردهای خوب نمی‌شود، بلکه می‌تواند آن را نیز به خطر اندازد. با داشتن نگرش صحیح، ضمن اینکه می‌توانیم در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف شخصی و حرفه‌ای مان گام برداریم، می‌توانیم به کودکان و کارمندان‌مان نیز برای موفق شدنشان کمک کنیم. دوک حقیقتی را آشکار می‌سازد که والدین، معلمین، مدیران و ورزشکاران موفق می‌دانند: چگونه یک ایده ساده در مورد ذهن، می‌تواند باعث ایجاد عشق به یادگیری و داشتن انعطاف‌پذیری لازم برای دستاوردهای شگرف در هر زمینه‌ای می‌شود!

از زبان مشاهیر::

«همه باید این کتاب را بخوانند.»

– چیپ و دن هیث؛ نویسنده‌های کتاب Switch and Made to Stick

 

«طرز فکر، بدون شک بهترین کتاب در زمینه انگیزش است»

– پو برانسون؛ نویسنده کتاب NurtureShock

 

«کتاب خوب، کتابی است که توصیه‌هایش رو قبول می‌کنید، کتاب عالی اما توصیه‌هایی می‌کند که شما آنها اجرا می‌کنید. توصیه‌های کارول دوک در زمینه طرز فکر، برای من بینهایت ارزشمند بود و علاوه بر تغییر زندگی‌ام، حتی نگرشم را در زمینه تغییر زندگی، تغییر داد. تغییراتی که سال به سال مهم‌تر و ضروری‌تر می‌شوند. این کتاب می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد، همانطور که زندگی مرا تغییر داد.»

رابرت استرنبرگ؛ استاد آموزش و روانشناسی دانشگاه یِیل

 

«اگر در حال مدیریت افرادی هستید و یا پدر یا مادرید (که خود به نوعی مدیریت کردن افراد است)، هر کاری دارید را کنار بگذارید و این کتاب را بخوانید.»

گای کاواساکی؛ نویسنده مشهور

 

« به شدت توصیه می‌شود… اگر معلم هستید، اگر دارای فرزندید و یا اگر مدیرید… همچنین برای افرادی که مایل هستند مایلند با ارتقا قابلیت‌ها و توانایی‌هایشان، به سمت موفقیت بروند …»

بخشی از نقد کتاب در مجله لایبرری

 

بطور خلاصه …

دکتر کارول دوک در این کتاب، با معرفی مفهوم «طرز فکر» مبحثی نوین و ساده ولی به شدت تاثیرگذار را مطرح می‌کند.
وی در سه فصل ابتدایی کتاب، ضمن معرفی ایده طرز فکر و مباحث جانبی، بیان می‌کند برخی افراد به ذاتی بودن توانایی‌ها و استعدادهایشان («طرز فکر ثابت») اعتقاد دارند و برخی دیگر به امکان پیشرفت یا پسرفت خود در زمینه‌های مختلف باور دارند («طرز فکر رشد») و برخی هم با توجه به موضوع مورد بحث، عقیده متفاوتی دارند؛ مثلا برخی افراد باور دارند استعداد نقاشی و هنر ندارند ولی می توانند با تمرین و تلاش، مهارت‌های ریاضی خوبی کسب نمایند. یعنی تعداد زیادی از ما به ثابت بودن برخی از توانایی‌ها و قابل رشد بودن توانایی‌های دیگری اعتقاد داریم.
نویسنده سعی دارد نشان دهد تفاوت رفتاری و عملکردی افراد مختلف در دو گروه به چه صورت است

 

محتوای کتاب:

مقدمه

فصل ۱) طرز فکر

فصل ۲) درون طرز فکر

فصل ۳) حقیقت توانایی و دستاورد

فصل ۴) ورزش‌ها: طرز فکر یک قهرمان

فصل ۵) کسب‌وکار: طرز فکر و رهبری

فصل ۶) روابط: طرز فکر در روابط عاشقانه

فصل ۷) والدین، معلمان و مربیان: طرز فکرها از کجا می‌آیند؟

فصل ۸) تغییر طرز فکر

 

درباره نویسنده:

دکتر کارول دوک، دکترای روانشناسی داشته و از پیشروان تحقیقات انگیزش، دلایل موفق شدن (یا نشدن) افراد و همچنان روش‌های ایجاد موفقیت است.

او که استاد دانشگاه استفورد است، در زمینه تحقیقات و تدریس روانشناسی موفقیت، خبره است. در میان افراد آکادمیک، شهرت زیاد دارد و این شهرت با نظریه «طرز فکر رشد و طرز فکر ثابت» در کتاب «طرز فکر» به سرعت در حال گسترش در بین مدیران و فضاهای کسب‌وکار دنیاست.

 

لینک‌های مهم:

خرید نسخه کاغذی کتاب طرز فکر

خرید نسخه الکترونیکی کتاب طرز فکر

آموزش گوگل ادوردز (Google Adwords)

۵ خرداد ۱۳۹۶

پیش از راه ­اندازی یک کسب­‌وکار، به ندای درون خود گوش دهید

۵ خرداد ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *