ورود به سایت
 • کتاب رمز اعتماد به نفس؛ علم و هنر اعتماد به نفس (آنچه زنان باید بدانند) - کتی کی و کلیر شیپمن
  ۲۷ خرداد ۱۳۹۷

  قابلیتی وجود دارد که برخی افراد را از دیگران متمایز می‌کند؛ به راحتی قابل تشخیص است ولی توصیف آن چندان آسان نیست. با آن می‌توان جهان را تسخیر کرد و بدون آن نمی‌توان حتی از ابتدایی‌ترین پتانسیل‌ها پا را فراتر نهاد.

  این قابلیت «اعتماد به نفس» است.

  مقدمه:

  کتاب «رمز اعتماد به نفس، علم و هنر اعتماد به نفس، آنچه زنان باید بدانند» توسط کتی کی و کلیر شیپمن نوشته شده است. کتی کی مجری بخش واشنگتن شبکه خبری جهانی بی‌بی‌سی در آمریکا و مهمان دائمی نشست مطبوعاتی ان‌بی‌سی و برنامه مورنینگ جو از شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی است. کلیر شیپمن نیز خبرنگار شبکه خبری‌ ای‌بی‌سی و گود مورنینگ آمریکا در زمینه‌های سیاست، امور بین‌الملل و امور زنان است. همچنین این دو نفر، نویسندگان یکی از کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز به نام ویمنامیکز (Womenamics) هستند.

   

  کتی کی و کلیر شیپمن - نویسنده کتاب رمز اعتماد به نفس زنان

  کتاب رمز اعتماد به نفس نیز جزء پرفروش‌های نیویورک تایمز و سایت آمازون در زمینه مدیریت و زنان است.

  شریل سندبرگ، مدیر ارشد اجرایی فیس‌بوک و نویسنده کتاب های پرفروش «تغییر مسیر؛ زنان، شغل و میل به پیشرفت» و «گزینه ب» در مورد کتاب رمز اعتماد به نفس می‌گوید: «کی و شیپمن هوشمندانه نقشی حیاتی را که اعتماد به نفس در توانایی زنان برای موفقیت بازی می‌کند، آشکار کرده‌اند. آنان توصیه‌هایی عملی و رویای آینده‌ای پرامیدتر را در اختیار زنان قرار داده‌اند.»

  کتاب رمز اعتماد به نفس، راهنمایی عملی و آموزنده برای درک اهمیت اعتماد به نفس و آموزش نحوه دستیابی به آن است. نویسندگان در این کتاب با ترکیب کردن آخرین دستاوردهای تحقیقات در زمینه‌های ژنتیک، جنسیت، رفتار و شناخت به همراه مثال‌هایی از زندگی خودشان و سایر زنان موفق در سیاست، رسانه، کسب‌وکار و ورزش اطلاعات بسیار مفیدی را در مورد اعتماد به نفس و عوامل افزاینده و کاهنده آن ارائه کرده‌اند.

  نویسندگان در این کتاب به این سوالات و سوالات بسیار دیگری پاسخ می‌دهند: آیا اعتماد به نفس فقط در دی‌ان‌ای افراد وجود دارد و به صورت ژنتیکی منتقل می‌شود یا هر کسی می‌تواند آن را یاد بگیرد؟ آیا بهترین راه نشان دادن آن، خودستایی است یا راه دیگری برای نشان دادن آن وجود دارد؟ کدام یک مهم‌تر هستند: اعتماد به نفس یا شایستگی؟ چرا زنان بسیاری، حتی آنهایی که بسیار موفق هستند با خودتردیدی دست به گریبان هستند؟

  کتاب رمز اعتماد به نفس به ظاهر خطاب به زنان نوشته شده است ولی می‌تواند برای تمامی اقشار جامعه مفید باشد. به عقیده دانشمندان، در مسائل مربوط به روان‌شناسی، فهم صورت مسئله، ۹۰ درصد حل مسئله است. کتاب رمز اعتماد به نفس علاوه بر ارائه مطالب مفید جهت فهم صورت مسئله اعتماد به نفس، راهکارهای مفیدی جهت غلبه بر مشکل کمبود اعتماد به نفس ارائه می‌کند.

  اعتماد به نفس ابزاری است که فکر را به عمل تبدیل می‌کند

  قابلیتی وجود دارد که برخی افراد را از دیگران متمایز می‌کند؛ به راحتی قابل تشخیص است ولی توصیف آن چندان آسان نیست. با آن می‌توان جهان را تسخیر کرد و بدون آن نمی‌توان حتی از ابتدایی‌ترین پتانسیل‌ها پا را فراتر نهاد.

  به چیزهایی بیندیشید که آرزو می‌کنید گفته، انجام داده یا امتحان کرده بودید، ولی این کار را نکردید چون مسئله‌ای شما را از آن باز می‌داشت. به احتمال زیاد آن مسئله کمبود اعتماد به نفس بوده است.

  بدون اعتماد به نفس، همواره گرفتار آرزوهای تحقق‌نیافته هستیم و آن‌قدر در ذهنمان به دنبال عذر و بهانه می‌گردیم تا بالاخره نسبت به آن بی‌تفاوت می‌شویم. این موضوع می‌تواند فرسایشی، ناامیدکننده و ملال‌آور باشد. چه شاغل باشیم یا نه و چه به دنبال یک شغل عالی باشیم یا یک شغل پاره‌وقت، بهتر نیست بتوانیم بر اضطراب انجام نشدن کارهایی که بر خلاف میلمان تنها به دلیل کمبود اعتماد به نفس موفق به انجامشان نشده‌ایم، غلبه کنیم؟

  در بحث پیشرفت به جلو، اعتماد به نفس مهم‌تر از توانایی و شایستگی است. همین کمبود اعتماد به نفس است که باعث می‌شود درخواست حقوق زنان نسبت به مردان، کمتر باشد. در این کتاب، با هم‌خانواده‌های اعتماد به نفس از جمله عزت نفس، خوش‌بینی، خودرحمی و خودکارآمدی آشنا شده و در مورد شباهت‌ها و تفاوت‌ها و تاثیر آنها بر اعتماد به نفس می‌خوانیم.

  در زمینه ایجاد، افزایش یا کاهش اعتماد به نفس، مثل تقریبا تمامی جنبه‌های شخصیتی انسان، دو مقوله طبیعت و تربیت به وضوح دیده می‌شوند. مقوله طبیعت مربوط به ویژگی‌های ارثی، ژنتیکی و قبل از تولد است ولی مقوله تربیت مربوط به وقایع بعد از تولد و نحوه رشد است. مثل سایر جنبه‌های شخصیتی انسان، در مورد اعتماد به نفس نیز تربیت آنقدر قدرتمند است که می‌تواند برنامه‌ریزی اولیه طبیعت را تغییر دهد.

  نویسندگان کتاب برای تعیین نقش طبیعت در اعتماد به نفس به متخصصین مختلف از جمله دانشمندان عصب‌شناسی و علم ژنتیک مراجعه کرده‌اند. طی این تحقیقات، با ژن‌ها و هورمون‌هایی که بر اعتماد به نفس تاثیر می‌گذارند، آشنا شده و در این کتاب به طور مفصل در موردشان توضیح داده‌اند. همچنین در مقوله تربیت نیز عوامل کاهنده و افزاینده اعتماد به نفس را مورد بررسی قرار داده‌اند.

  عوامل کاهنده اعتماد به نفس

  نویسندگان کتاب عوامل کاهنده اعتماد به نفس را نیز معرفی کرده و توضیحاتی در موردشان ارائه داده‌اند. آنها معتقدند کمال‌گرایی در صدر لیست عوامل از بین برنده اعتماد به نفس قرار دارد. آنها این لیست را این‌گونه تکمیل می‌کنند: فکر کردن بیش از حد (نشخوار فکری)، علاقه به راضی نگه داشتن دیگران و ناتوانی در فراموش کردن شکست‌ها، ریسک‌پذیری کم و ترس از شکست.

  همچنین سایر عوامل کاهنده اعتماد به نفس از جمله محیط اطراف و قدرت تهدید کلیشه‌ها و شرایط رشد را معرفی و بررسی می‌کنند. نویسندگان کتاب بیان می‌کنند که زنان برعکس مردان بیشتر ترجیح می‌دهند که دوست داشته شوند تا این که مورد احترام باشند. همچنین به شریل سندبرگ نویسنده کتاب تغییر مسیر ارجاع می‌دهند که اشاره می‌کند که محبوب بودن برای زنان و مردان نقشی اساسی در موفقیت دارد، ولی این حس برای زنان دو یا سه برابر بیشتر است. در حالی که محبوبیت امری ضروری است، ولی توجه زیاد به آن قاتل اعتماد به نفس است.

   

  عوامل افزایش دهنده اعتماد به نفس زنان

  عوامل افزاینده اعتماد به نفس

  شکست ترسناک‌ترین و در عین حال مهم‌ترین شریک اعتماد به نفس است. شکست ممکن است راز موفقیت باشد. بخشی از ریسک و شکست این است که خودمان و فرزندانمان را در شرایطی قرار دهیم که در آن راحت نیستیم. این موضوع در آسیای شرقی جزو اصول تربیت فرزند است و موجب ایجاد و افزایش سرسختی (Grit) در فرزندانشان می‌شود.

  نویسندگان همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که اعتماد به نفس را می‌توان ایجاد کرد و رابطه مستقیمی با عمل کردن (حرکت) دارد و همچنین ابزاری است که فکر را به عمل تبدیل می‌کند. یعنی اعتماد به نفس، انگیزاننده حرکت بوده و حرکت نیز تقویت کننده اعتماد به نفس است. پس این دو مقوله باعث افزایش تصاعدی یکدیگر می‌شوند.

  همچنین، به کتاب «طرز فکر؛ روان‌شناسی نوین موفقیت» نوشته کارول دوک نیز ارجاع داده شده است. کی و شیپمن معتقدند که اعتماد به نفس نیازمند یک طرز فکر رشد است.

  نویسندگان کتاب عواملی چون سخت‌کوشی، تسلط، برگشت‌پذیری، انعطاف‌پذیری و تسلیم نشدن را نیز به لیست عوامل افزاینده اعتماد به نفس اضافه می‌کنند.

  کی و شیپمن در سه فصل آخر کتاب خود به ارائه راهکارهایی جهت تربیت خود و فرزندان به منظور کسب اعتماد به نفس می‌پردازند. آنها در مورد عادت‌های افزایش دهنده اعتماد به نفس به تفصیل حرف زده و راهنمایی‌های مفیدی جهت ایجاد و افزایش اعتماد به نفس در خود، فرزندان و اطرافیانمان ارائه می‌کنند.

  در بخش آخر کتاب نیز یک تست سنجش عزت نفس و دو مقیاس از معتبرترین معیارها برای سنجش اعتماد به نفس آمده است که جهت اندازه‌گیری عزت و اعتماد به نفسمان بسیار مفیدند.

 • برچسب های این مطلب