ورود به سایت
 • کتاب رک و راست باشید (مدیریت افراد و تیم ها برای کسب بهترین نتایج) از کیم اسکات
  ۲۰ تیر ۱۳۹۷

  کتاب «رک‌وراست باشید؛ مدیریت افراد و تیم‌ها برای کسب بهترین نتایج» توسط کیم اسکات (Kim Scott) نوشته شده است.

  کیم اسکات یکی از مؤسسان و مدیرعامل شرکت کندور است. او مشاور دراپ­باکس، کربو، کوآلتریکس، شیپ، توئیتر، و چند شرکت تکنولوژیکی دیگر بوده است. همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه اپل بود، و قبل از آن رهبریِ اَدسنس، یوتیوب، و فروش و عملیات آنلاین دبل­کلیک در گوگل را بر عهده داشت. پیش­تر، یکی از مؤسسان و مدیرعامل جوس سافتور، یک استارتاپ مشارکتی، بوده و رهبریِ توسعه کسب‌وکار در دلتا تری و کپیتال تینکینگ را بر عهده داشت. قبل از آن نیز به عنوان مشاورِ ارشدِ سیاسی در اف اف سی مشغول بوده، مدیریت یک کلینیک اطفال در کوزوو را بر عهده داشته، مؤسس کارخانه الماس­تراشی در مسکو بوده، و به عنوان تحلیل­گر شرکت­های سرمایه­گذاری اتحادیه جماهیر شوروی مشغول بوده است. او نویسنده سه رمانِ عشق مجازی، شوهرِ خانه­دار، و مسأله اندازه­گیری است.

  کیم اسکات، کتاب رک‌وراست باشید را با بیان داستانی در مورد یکی از کارمندان خود به نام «باب»، در اولین شرکتش شروع می‌کند. باب یک همکار مهربان، بامزه، دلسوز و حامی بود. فقط یک مشکل وجود داشت: کارش افتضاح بود. او باب را دوست داشت و نمی‌خواست که به او سختگیری کند. برای همین به باب نگفت که کارش چقدر افتضاح است یا کار ضعیف او چگونه بر سایر افراد تیم تاثیر می‌گذارد.

  سرانجام مجبور شد باب را اخراج کند. ولی خیلی دیر شده بود. تیمش از خیلی مدت قبل، نتایج بدی به دست آورده بود و کل شرکت شکست خورد. این وضعیت، نتیجه‌ای بد و ترسناک بود ولی اسکات را راهنمایی کرد تا تلاش کند بفهمد که چه اتفاقی افتاده است. در طول زمان، او فلسفه مدیریتی را توسعه داد که اسمش را «رک و راست بودن» گذاشت. «رک‌وراست بودن» زمانی اتفاق می‌افتد که یک مدیر «توجه شخصی» را در کنار «چالش مستقیم» قرار دهد.

  کتاب «رک‌وراست باشید» نتیجه سال‌ها تجربه کیم اسکات بوده و به مدیران و رهبران تیم‌ها نشان می‌دهد که چگونه با حفظ انسانیت خود موفق شوند، و همزمان محیطی ایجاد کرد که افراد، عاشق یکدیگر و کارشان باشند.

  مقدمه

  از زمانی که حرف زدن را یاد گرفته‌ایم، به ما گفته شده است «اگر حرف خوبی برای گفتن ندارید، پس حرفی نزنید». ولی ناگهان شغلتان ایجاب می‌کند که حتما چیزی بگویید، در نتیجه باید علیه یک عمر تجربه‌تان رفتار کنید؛ مدیریت، کار سختی است.

  «رک‌وراست بودن» یک ایده ساده است: برای رئیس خوب بودن، بایستی «توجه شخصی» را همزمان با «چالش مستقیم» داشته باشید. اگر چالش مستقیم داشته باشید ولی توجه شخصی نداشته باشید، دچار «پرخاشگری زننده» شده‌اید. اگر توجه شخصی داشته باشید ولی چالش مستقیم نداشته باشید، در حالت «همدلی مخرب» قرار دارید و اگر هیچ کدام را نداشته باشید دچار «ریاکاری فریبکارانه» شده‌اید. چارچوب زیر این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

   

  چارچوب رک و راست بودن - به هر دو مورد توجه شخصی و چالش مستقیم نیاز دارید

   

  این چارچوب ساده به شما کمک می‌کند تا روابط بهتری را در کار ایجاد کنید و سه مسئولیت اصلی خود به عنوان یک رهبر را به درستی انجام دهید. این سه مسئولیت عبارتند از: ایجاد فرهنگ بازخورد دادن (تشویق و انتقاد)، ایجاد تیمی منسجم، و رسیدن به نتایجی که باعث افتخار شما باشند.

  محتوای کتاب رک و راست باشید

  این کتاب در دو بخش نوشته شده است، بخش ۱ قصد دارد ذهن شما را آزاد کند. رئیس خوب بودن برای هر فردی سخت است، همچنین مهم نیست چقدر در ظاهر موفق به نظر برسند. در داستان‌های واقعی که در کتاب مطرح شده‌اند، بخشی از تجربیات نویسنده را خواهید یافت. همچنین با دانستن این موارد که ۱) شما تنها نیستید، و ۲) رویکرد بهتر، آنقدرها که می‌ترسید سخت نیست، خوش‌بین‌تر خواهید شد.

  بخش ۲ خودآموز است: رویکردی گام به گام برای ایجاد روابطی رک‌و‌راست با زیردستان‌تان، و همچنین می‌آموزید که چگونه رک‌و‌راست بودن می‌تواند به شما کمک کند تا مسئولیت اصلی خود یعنی راهنمایی تیم‌تان برای رسیدن به نتایج را به عنوان یک رئیس انجام دهید.

  بخش دوم کتاب رک‌وراست باشید، ابزارها و تکنیک­هایی را توصیف می­کند که با استفاده از آنها می‌توانید ایده­های بخش اول را به کار ببرید. فصل آخر کتاب، مجموعه­ای از اقدامات مرحله به مرحله­ای را ارائه می­دهد که با استفاده از آنها می­توانید رک‌و‌راستی را ایجاد کنید.

  برای اینکه رئیس خوبی باشید باید برای کسانی که به شما مستقیما گزارش می‌دهند وقت بگذارید، ولی لازم نیست کل زمان خود را صرف آنها کنید. اگر تمامی ایده‌ها، ابزارها و تکنیک‌هایی که در این کتاب آمده را اجرا کنید، زمانی که به مدیریت تیم خود تخصیص خواهید داد به تقریبا ده ساعت در هفته می‌رسد، و آن ده ساعت، از هدر رفتن زمان و خستگی‌های شما جلوگیری می‌کند. همچنین به شما پیشنهاد خواهد شد که پانزده ساعت در هفته را برای خودتان در نظر بگیرید تا تفکر کنید و در حیطه تخصص خود کارهایی را انجام دهید. پانزده ساعت دیگر از چهل ساعت کار در هفته باقی می‌ماند، امید است بتوانید از این ساعت‌ها برای خودتان استفاده کنید، هرچند اگر شما هم مثل کیم اسکات باشید، از بیشتر این زمان، برای رسیدگی به موارد غیر قابل پیش‌بینی استفاده خواهید کرد.

   

  روابط، مهم‌ترین بخش شغل شماست

  کتاب رک‌وراست باشید در مورد ایجاد روابط بهتر با افراد و مدیریت آنها برای کسب بهترین نتایج است. بنابراین روابط، مهم‌ترین بخش شغل شماست. در این کتاب با چرخه‌ای که بین مسئولیت‌ها و روابط وجود دارد، و همچنین جایگاه رک‌وراستی در آن آشنا خواهید شد.

  رفتار و اصول تعامل و رفتار در محیط کار (مدل روابط کاری)

  شما با آموزش بهترین روش‌ها برای دادن، گرفتن و تشویق به راهنمایی؛ با قرار دادن افراد مناسب در نقش‌های مناسب در تیم خود؛ و با دستیابی به نتایج به صورت مشترک که حتی به صورت فردی هم نمی‌توانستید رؤیای آن‌ها را ببینید، روابط خود را تقویت می‌کنید. البته یک چرخه معیوب هم می‌تواند بین مسئولیت‌ها و روابط شما وجود داشته باشد. وقتی که نتوانید برای موفقیت افراد در کارشان به آنها راهنمایی بدهید، یا اینکه افراد را در نقش‌هایی قرار دهید که تمایل ندارند یا مناسب آن نقش‌ها نیستند، یا اینکه افراد را به رسیدن به نتایجی مجبور کنید که آنها را غیرواقعی می‌دانند، در نتیجه اعتماد را از بین خواهید برد.

  روابط و مسئولیت‌ها، یکدیگر را به صورت مثبت یا منفی تقویت می‌کنند، و این پویایی باعث می‌شود شما به عنوان یک مدیر یا به جلو حرکت کنید یا اینکه از بین بروید. روابطی که شما با گزارش‌دهندگان مستقیم خود دارید، بر روابطی که آنها با گزارش‌دهندگان مستقیم خود دارند و همچنین بر فرهنگ تیم‌تان تأثیرگذار است. توانایی شما برای ایجاد ارتباطاتِ مبتنی بر اعتمادِ انسانی با افرادی که مستقیما به شما گزارش می‌دهند، تعیین‌کننده کیفیت نتایج‌تان است.

  چرخه انجام دادن کارها

  در این کتاب، چرخه انجام دادن کارها معرفی شده و اصول رک‌وراست بودن در مراحل مختلف آن بررسی می‌گردد. این چرخه به شکل زیر است.

  چرخه انجام دادن کارها بر اساس نظریه رک و راست بودن

  وقتی چرخه «انجام دادن کارها» به طور مؤثر اجرا شود، باعث می­شود تیم شما به طور مشترک به اهدافی برسد که در صورت فرد بودن، خوابِ رسیدن به چنین نتایجی را هم نمی‌دید! باید مرزهای ذهن­تان را در هم بشکنید؛ اول، باید به ایده­های اعضای تیم خود گوش دهید و فرهنگی را ایجاد کنید که در آن افراد به ایده­های یکدیگر گوش کنند. بعد، برای اینکه مطمئن شوید ایده‌ها، قبل از آگاهی افراد از فایده بالقوه آنها، از بین نمی­روند، باید فضایی را ایجاد کنید که در آن ایده­ها شفاف­تر شوند؛ البته صرف ساده بودن یک ایده، دلیل بر خوب بودن آن نیست. بعد باید در مورد ایده­ها بحث کنید و آنها را دقیق­تر آزمایش کنید. سپس باید به سرعت، و نه خیلی با سرعت زیاد تصمیم بگیرید. از آنجا که همه در بخش­های «گوش دادن – شفاف­سازی کردن – بحث کردن – تصمیم­گیری» همه ایده­ها شرکت نمی­کنند، در بخش بعدی باید تعداد بیشتری از اعضای تیم را مشارکت دهید. باید افرادی که در تصمیم­گیری شرکت نداشته­اند را قانع کنید، تا هرکس بتواند آن را به طور مؤثری اجرا کند. سپس بعد از اجرا، باید از نتایج بیاموزید، به هر حال اگر کارها را درست یا نادرست انجام داده باشید، باید کل فرآیند را دوباره از اول شروع کنید.

  برای کسب اطلاعات بیشتر و یا سفارش اینترنتی کتاب رک و راست باشید از کیم اسکات، کلیک نمایید

  دانلود کتاب رک و راست باشید - Radical Candor از کیم اسکات Kim Scott

 • برچسب های این مطلب