بیوگرافی

تصویر نویسنده

هانس رزلینگ

هانس رزلینگ، متولد سوئد و پرفسور سلامت جهانی است. او از پیشروان مبارزه با ناآگاهی سیستماتیک و بهترین (واقع بینانه تر) دیدن جهان است.
متاسفانه او قبل از انتشار آخرین کتابش (کتاب واقعیت) از دنیا رفت.
--
هانس در سال 1948 در شهر اوپسالا سوئد به دنیا آمد. او در دانشگاه اوپسالا در رشته آمار و پزشکی تحصیل کرد و در کالج پزشکی سنت جانسون بنگلور هند به تحصیل سلامت عمومی پرداخت و در سال 1976 به عنوان پزشک فارغ‌التحصیل شد. بین سال‌های 1974 تا 1984، هانس پزشک ناحیه در ناکالا، موزامبیک بود، جایی که یک بیماری ناشناخته فلج کننده که حال به نام کونزو شناخته می‌شود را کشف کرد. تحقیقات بعدی‌اش در زمینه همین بیماری منجر به کسب مدرک دکتری از دانشگاه اوپسالا در سال 1986 شد. از سال 1997، هانس استاد سلامت بین‌الملل انستیتو کارولینسکا، دانشگاه پزشکی در استکهلم سوئد بود. پژوهش وی متمرکز بر رابطه بین توسعه اقتصادی، کشاورزی، فقر و سلامت بود. همچنین دوره‌های جدید و مشارکت‌های تحقیقاتی را بنا نهاد و در زمینه تألیف کتاب درسی درباره بهداشت جهانی همکاری کرد.
در سال 2005، هانس با همراهی پسرش اولا رزلینگ و عروسش آنا رزلینگ رونلاند، بنیاد گپ مایندر را با مأموریت مبارزه علیه ناآگاهی مخرب بر پایه یک جهان‌بینی مبتنی بر واقعیت که هر کسی توان درکش را داشت، پایه‌گذاری کرد. هانس برای مؤسسات مالی، شرکت‌ها، و سازمان‌های غیردولتی سخنرانی کرد، همچنین ده سخنرانی تد هانس بالای 35 میلیون بار دیده شده است.
هانس مشاور سازمان بهداشت جهانی، یونیسف، و چندین آژانس امدادرسانی و عضو بنیانگذاران پزشکان بدون مرز در سوئد بود. او سه مستند برای شبکه بی‌بی‌سی تهیه کرد: لذت آمار در سال 2010، هراس نداشته باشید-حقیقت درباره جمعیت در سال 2013، هراس نداشته باشید: چگونه فقر طی 15 سال در سال 2015 پایان می‌گیرد. هانس عضو گروه بین‌المللی آکادمی علوم سوئد و برنامه کاری مجمع جهانی اقتصاد در سوئیس بود. در سال 2009 توسط مجله سیاست خارجی به عنوان صد متفکر برجسته جهانی، در سال 2011 به عنوان یکی از صد فرد خلاق در حوزه تجارت توسط مجله فست کامپانی ، و در سال 2012 به عنوان یکی از صد قدرتمند جهان معرفی شد.
هانس و همسرش، اگنتا رزلینگ، صاحب سه فرزند به نام های: آنا ، اولا و مگنوس هستند. هانس در هفتم فوریه سال 2017 چشم از جهان فرو بست.