خلاصه کتاب بازی بینهایت (سایمون سینک) | قسمت دوم

خلاصه کتاب بازی بینهایت (سایمون سینک) | قسمت دوم

همانطور که در قسمت اول خلاصه کتاب بازی بی‌نهایت گفتیم، روش‌های مختلفی برای روایت کتاب می‌تواند استفاده شود که یکی از آنها ارایه چند قطعه طلایی از کتاب است. ما هم از همین روش برای تعریف خلاصه کتاب بازی بی‌نهایت استفاده کردیم. در اینجا بخش دوم شامل خلاصه پنج فصل هفت تا یازده از کتاب بازی بی‌نهایت را می‌بینید (بخش اول: اینجا).

همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر درباره کتاب و خرید روی لینک روبرو کلیک کنید: کتاب بازی بینهایت

 

10 بخش طلایی از کتاب بازی بی‌نهایت (قسمت دوم)

پنج بخش طلایی که در اینجا برای شما آورده‌ایم شامل قسمت‌های برگزیده از فصل‌های هفتم تا یازدهم کتاب است:

 

فصل هفتم/ تیم‌های مبتنی بر اعتماد

تیم‌های مبتنی بر اعتماد

وقتی عضو یک تیم قابل اعتماد باشیم، برای ابراز آسیب‌پذیری خود احساس امنیت می‌کنیم. احساس می‌کنیم می‌توانیم دست خود را بالا برده و اعتراف کنیم که اشتباه کرده‌ایم.

در این تیم می‌توانیم در مورد ایرادهای عملکردی‌مان صادق باشیم، مسئولیت رفتار خود را قبول کنیم و کمک بگیریم. درخواست کمک مثالی از رفتاری است که آسیب‌پذیری را نشان می‌دهد. با این حال، وقتی عضو یک تیم قابل اعتماد باشیم، اطمینان داریم که رئیس یا همکاران از ما پشتیبانی خواهند کرد.

برنی براون، استاد دانشگاه هوستون، در کتاب خود با عنوان شهامت رهبری می‌گوید «اعتماد، انباشتگی و لایه‌لایه جمع شدنِ لحظات کوتاه و آسیب‌پذیری متقابل در طول زمان است. اعتماد و آسیب‌پذیری با هم رشد می‌کنند و خیانت به یکی، موجب نابودی هر دو می‌شود».

 

فصل هشتم/ زوال اخلاقی

زوال اخلاقی

با هر تخلف اخلاقی که مدارا می‌کنیم، راه‌ها را برای تخلفات اخلاقی بزرگتر هموار می‌سازیم. کم‌کم، استانداردهای فرهنگیِ چیزهایی را که رفتار صحیح می‌شماریم، تغییر میدهیم؛ «اگر همه این کار را می‌کنند، پس حتماً ایرادی ندارد».

وقتی رهبران تمرکز بیش از حدی روی بازی‌های محدود دارند، اغلب این شیب‌های لغزنده را نمی‌بینند یا تعمداً نادیده می‌گیرند چون بسیار سودآورند. در سازمانی که طرز فکر نامحدودی اتخاذ کرده، طراحی یک ایده اخلاقی به منظور افزایش درآمد کل «ایده‌ی بسیار بدی است که تحت هیچ شرایطی سراغ آن نمی‌رویم». همین ایده در سازمانی که تنها به بازی محدود فکر می‌کند و از زوال اخلاقی رنج می‌برد، «فوق‌العاده است، چرا زودتر به ذهن‌مان نرسید!»

حالا ساختار پاداش نامتعادلی اضافه کنید که روی عملکرد متمرکز است و اعتماد را نادیده می‌گیرد، و در این حالت لغزش‌های اخلاقی انگار روی سرسره‌ای با روکش تفلون و آغشته به روغن شروع به لیز خوردن می‌کنند تا در نهایت کاملا به زوال اخلاقی برسند.

 

فصل نهم/ رقیب ارزشمند

رقیب ارزشمند

وقتی مولالی [مدیرعامل تازه استخدام شده فورد،] لکسوس را بهترین خودرو جهان خواند، هدفش این نبود که کارکنانش احساس بدی پیدا کنند. می‌خواست به آنها یک رقیب شایسته ارائه دهد.

او متقاعد شده بود که برای نجات فورد، آنها باید نسبت به وضعیت محصولات خود واقع‌بین باشند و از دیگر بازیگران فعال در صنعت خودرو یاد بگیرند. همانگونه که مولالی آن را توصیف می‌کند، تویوتا شرکتی بود که «با صرف کمترین منابع و کمترین زمان نسبت به هر شرکت دیگری در دنیا… دقیقا محصولاتی را می‌سازد که مردم می‌خواهند».

آنها معیاری بودند که فورد می‌توانست به وسیله آن، خود را برای بهبود کیفیت اتومبیل‌هایش ترغیب کند. و اگر آنها بتوانند فاصله‌ی بین خود و تویوتا را جبران کنند بدون شک به سوددهی خواهند رسید‌. از نظر مولالی، مطالعه سایر تولیدکنندگان فقط برای کپی کردن یا پیشی گرفتن از آنان در فروش نبود، بلکه برای یادگیری از آنان هم بود.

 

فصل دهم/ انعطاف‌پذیری وجودی

انعطاف‌پذیری وجودی - سایمون سینک

والت دیزنی مانند بسیاری از کارآفرینان‌ها در شروع کار همه چیزش را برای کسب‌وکار گذاشت. شروع برای ساخت دیزنی لند اما شاید بزرگترین ریسک از بین تمام کارهای وی بود.

او با این کار می‌توانست چیزهای خیلی زیادی از دست بدهد. این همان گرفتاری یک رهبر آینده‌نگر با طرز فکر نامحدود است. زمانی که احساس کرد شرکت در مسیری قرار دارد که نمی‌تواند دیگر در خدمت دیدگاهش باشد، مایل بود تا همه چیزش را خرج کرده و دوباره از اول شروع کند.

دلیل خروج او از شرکت، مشاهده فرصتی برای کسب پول بیشتر نبود. او یک کسب‌وکار رو به زوال را ترک نکرد. بلکه راه بهتری برای پیشبرد هدف آرمانی خویش پیدا کرد و خیلی سریع آن را در آغوش کشید.

 

فصل یازدهم/ شجاعت رهبری کردن

 

شجاعت رهبری کردن، تمایلی است برای ریسک در جهت یک آینده‌ی نامعلوم. و این ریسک‌ها واقعی‌اند. چون کار کردن با یک ماه، سه ماه یا یک سال آسان‌تر است ولی تصمیم‌گیریِ ذهنی نسبت به آینده‌ای دور بسیار دشوار خواهد بود.

چنین تصمیماتی ممکن است در کوتاه‌مدت تبعاتی داشته باشند. ممکن است به قیمت پول یا شغل‌مان تمام شود‌. شجاعت رهبری کردن - سایمون سینک

رهبری کردن با استانداردی که بالاتر از استانداردهای اخلاقی است، به شجاعت نیاز دارد. و وقتی ما برای انجام کارهایی خلاف اصول اخلاقی‌مان، تحت فشار قرار می‌گیریم، ایستادگی در برابر آن به شجاعت نیاز دارد، اینکه افرادی که ما را تحت فشار گذاشته‌اند را از موقعیتی که برای ما ایجاد کرده‌اند آگاه کنیم.

 

برای مطالعه عبارت‌های منتخب کتاب از بخش اول اینجا کلیک کنید.

 

همچنین برای اطلاعات بیشتر و خرید کتاب بر روی لینک روبرو کلیک کنید: معرفی کتاب بازی بینهایت

نویسنده مطلب: محمدرضا زمانی

اشتراک گذاری مقاله:

خلاصه کتاب بازی بینهایت (سایمون سینک) | قسمت اول

21 آبان 1398

سخنرانی سایمون سینک برای کارکنان گوگل | ارایه ایده کتاب بازی بینهایت (+ویدیو)

21 آبان 1398

1 یک دیدگاه در خلاصه کتاب بازی بینهایت (سایمون سینک) | قسمت دوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *