دنیل کانمن؛ نویسنده و روانشناس

دنیل کانمن (Daniel Kahneman) که با نام دانیل کانمن نیز در میان فارسی‌زبانان شناخته می‌شود، نویسنده‌ای است که در حوزه‌های روانشناسی قضاوت و تصمیم‌گیری و اقتصاد رفتاری شناخته شده است. کانمن بدون گذراندن حتی یک واحد درسی اقتصاد، در سال ۲۰۰۲ برندۀ جایزۀ نوبل اقتصاد شد و در سال ۲۰۱۱، توسط مجله فارین پالیسی در فهرست برترین متفکران جهان قرارگرفت.

جایزه نوبل اقتصاد دنیل کانمن به دلیل تحقیقاتی به او تعلق گرفت که با همکار خود آموس تورسکی در مورد سوگیری‌های شناختی انجام داده بود. مطالعات آنها اساس شکل‌گیری حوزه‌ای جدید در اقتصاد رفتاری شد و این باور را که تصمیم‌های ما منطقی هستند به طور جدی به چالش کشید.

دنیل کانمن و آموس تورسکی

دنیل کانمن و آموس تورسکی

کانمن به ما می‌گوید که چگونه بهتر تصمیم بگیریم

کانمن طی سال‌ها تحقیق و مطالعه، خطاهای شناختی زیادی را شناسایی و مطرح کرده است. یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نظریات کانمن، نظریه Prospect است که از مبانی اصلی شکل‌گیری و توسعه علم اقتصاد رفتاری محسوب می‌شود.

نظریات و مطالعات دنیل کانمن در حوزه اقتصاد رفتاری تا جایی موثر بوده است که وی را یکی از تاثیرگذارترین افراد در توسعه نظریه‌های این علم می‌دانند؛ این در حالی است که تحصیلات و مطالعات کانمن در حوزه روانشناسی بوده است.

آثار دنیل کانمن؛ برای بهبود تصمیم‌گیری

موضوع اصلی و محوری تفکر سریع و کند بر مبنای ایده‌هایی انقلابی دربارهٔ خطا و سوگیری انسانی است؛ کانمن در این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان این رفتارها را شناسایی کرد و آن را کاهش داد. سپس در کتاب نویز، تکنیک‌های به کار بردن این ایده‌ها در سازمان‌ها را براساس مطالعات علمی تشریح می‌کند.

کانمن در آثار خود می‌گوید به‌ جای اعتماد به حس درونی یا همان حس ششم شتاب‌زده خود، به قدرت تصمیم‌گیری‌تان اعتماد کنید. منظور از حس درونی، حس دانستن چیزی است بدون اینکه بدانید چرا و چگونه آن را می‌دانید.

از حس درونی در تصمیم‌گیری‌های ناگهانی می‌توان به‌صورت مفیدی بهره برد اما کانمن معتقد است که در سایر تصمیم‌گیری‌ها، لازم است حس درونی را با قوانین و دستورالعمل‌هایی مهار کرد. قبل از تصمیم‌گیری براساس حس درونی باید شواهد، مدارک و مستندات جمع‌آوری شده از منابع مختلف را مطالعه کرد. در نهایت می‌توان گفت پس از این اقدامات، احتمالاً قضاوت‌های ما دچار اختلال کمتری خواهد بود.

آن‌چه نویسندگان بزرگ دربارۀ آثار دنیل کانمن می‌گویند

آنجلا داکورث؛ نویسندهٔ کتاب سرسختی

احتمالاً کتاب نویز مهم‌ترین کتابی است که در ده سال اخیر خوانده‌ام.

آدام گرانت؛ نویسندهٔ کتاب دوباره فکر کن

برای خواندن کتاب تعدادی از خوش‌فکرترین افراد جهان آماده باشید. کتاب نویز به شما کمک خواهد کرد تا در نحوۀ ارزیابی افراد، تصمیم‌گیری و حل مشکلات تجدیدنظر کنید.

آنی دوک؛ نویسندهٔ کتاب تفکر نامطمئن

این کتاب درخشان است و به سراغ سرچشمه‌ای از اشتباه در قضاوت‌های انسانی می‌رود که کمتر مورد توجه بوده: تصادفی بودن. 

نسیم نیکلاس طالب؛ نویسندهٔ کتاب پادشکننده

کتاب تفکر سریع و کند نقطۀ عطفی در اندیشۀ اجتماعی است و در جایگاهی مشابه با کتاب ثروت ملل از آدام اسمیت و تعبیر رویاها نوشتۀ زیگوند فروید قرار دارد.

از کتاب‌های کانمن بیشتر بدانید