برای موفقیت شغلی، یا مجرد بمانید و یا همسر مناسبی انتخاب کنید!‏

برای افراد حرفه‌ای که می‌خواهند در رشته خود پیشرفت کنند، همسر می‌تواند منبع مهمی از توصیه، دلسوزی و حمایت باشد. اما دقیقا چه نوع همسری باعث پیشرفت شما می‌شود؟ مطالعه جدیدی که توسط بریتانی سی سالومون و جاشوا جی جکسون از دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس انجام شده است، از داده‌هایی که از هزاران خانوار استرلیایی گردآوری شده است استفاده می‌کند تا آثار ویژگی‌های شخصیتی همسران را بر نتایج کار افراد ارزیابی کند.

 

یادآوری: این مقاله در شماره مارس مجله کسب‌وکار هاروارد منتشر شده است که توسط نشر نوین به صورت فارسی و رایگان منتشر می‌شود. (برای دانلود مجله، به بخش مجله کسب و کار هاروارد سایت نشر نوین مراجعه کنید)

 

این داده‌ها شامل چیزهایی که به عنوان پنج بعد اصلی شخصیت شناخته شده‌اند می‌شود (توافق، وجدان، برون‌گرایی، روان رنجور خویی و گشودگی). محققان دریافتند که تنها ویژگی همسر که بر نتایج کاری یک کارمند تاثیر می‌گذارد، وجدان است که فارغ از جنسیت (و فارغ از میزان وجدان خود کارمند) درآمد، دفعات ارتقاء و رضایتمندی را مشخص می‌کند.

برای اینکه نتایج را به رقم دلاری تعیین کنیم، با هر افزایش انحراف از استاندارد در وجدان همسر، کارمند به احتمال زیاد 4000 دلار در سال بیشتر درآمد خواهد داشت (رقم میانگین در بین تمام سنین و مشاغل). یک راه برای نشان دادن نتایج ارتقای شغلی این است که بگوییم کارمندی که همسری کاملا با وجدان دارد (دو واحد انحراف مثبت از میانگین) در مقایسه با کارمندی که همسری کاملا بی وجدان دارد (دو واحد انحراف منفی از میانگین)، 50 درصد احتمال بیشتری در دریافت ارتقاء شغلی دارد. محققان سه دلیل را برای تاثیر وجدان همسر بر نتایج کاری فرد بیان کردند. نخست، همسران با وجدان بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و کارهای خانه را بر عهده می‌گیرند و وقت همسران خود را برای تمرکز بر کار و یا استراحت و تجدید قوا خالی می‌کنند. (همانگونه که سالومون بیان می‌کند، وقتی شما می‌توانید بر کسی تکیه کنید، فشار روی شما کاسته می‌شود). دوم، کارمندانی که همسران با وجدان دارند غالبا از ازدواج خود رضایت بیشتری دارند و در نتیجه انرژی فکری بیشتری برای کار خود دارند. سوم، تحقیقات نشان می‌دهد کارمندانی که همسران با وجدان دارند معمولا در عادت سخت کوشی همسر از او تقلید می‌کنند و به نظر می‌رسد ویژگی‌های تقلید شده تاثیر مثبتی بر رضایت شغلی و احتمال ارتقای شغلی داشته باشد.

این امر بدان معنا نیست که موفقیت حرفه‌ای شما وابسته به این است که حتما با کسی در رابطه باشید. واضح است که بسیاری از افراد مجرد در کار خود می‌درخشند و بسیاری از رهبران کسب‌وکار، مجرد هستند. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد در برخی از شرایط، مجرد بودن به مدیران اجرایی کمک می‌کند تا شرکت خود را به روش موثرتری اداره کنند. شرکت‌هایی که توسط مدیران ارشد مجرد اداره می‌شوند بیشتر از سایر شرکت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و در مجموع ریسک بیشتری را نیز می‌پذیرند.

با وجود این، افراد موفق معمولا ازدواج‌های محکمی دارند. سالومون می‌گوید: «وقتی شما در یک رابطه باشید، دیگر تنها دو فرد نیستید، شما یک مجموعه هستید». هرچه این مجموعه محکم‌تر باشد، مزیت شما نیز بیشتر خواهد بود.

اشتراک گذاری مقاله:

به چه کسی می توانید اعتماد کنید

28 خرداد 1396

زنان باردار؛ معدن طلایی برای فروشگاه‌ها

28 خرداد 1396

1 یک دیدگاه در برای موفقیت شغلی، یا مجرد بمانید و یا همسر مناسبی انتخاب کنید!‏

  1. مطلب خوبی بود

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *